A weboldal karbantartás az egyik legfontosabb rendszeres teendő, ha saját honlappal rendelkezünk.
Sajnálatos módon azonban a tulajdonosok hajlamosak elhanyagolni, és szerencsés az, aki olyan webtárhellyel rendelkezik, ahol legalább az alapvető karbantartási munkálatok automatizálva vannak.
A rendszeres ellenőrzések és karbantartások elengedhetetlenek a hibák megelőzésében, de abban is, hogy biztonsági és látogatói szempontból az oldal megfeleljen az igényeknek.
A weboldal karbantartás egy nagyon soktényezős egyenlet, és az alábbiakban nemcsak a legfontosabb tudnivalókat osztjuk meg olvasóinkkal, de arra is felhívjuk a figyelmet, hogy egy megfelelő webtárhely milyen sokat segíthet ebben.
Ön is jól karbantartható weboldalt szeretne? Ennek az alapja a megfelelő tárhely: webtárhely vásárlás.
Hogyan ellenőrizhető egy weboldal karbantartás során a honlap biztonsága?
Mint fentebb már leírtuk, egy weboldal biztonsága minden esetben nagyon sok tényezőből áll össze, ezért nehéz minden pontot kiemelni, de a legfontosabbak az alábbiak.
Biztonsági fenyegetések elleni védelem
A rosszindulatú fenyegetések nagyon gyakoriak a weboldalak körében. Az ilyen szoftverek rendszerint külsőleg települnek a webtárhelyre, ezért érdemes olyan tárhelyet választanunk magunknak, ami megfelelő védelmet kap az ilyen támadásokkal szemben.
Egy jobb webtárhely már aktív védelmet kínál az olyan fenyegetések ellen, mint amilyenek a malware programok, az SQL injection vagy a brute force.
SSL tanúsítványok folyamatos frissítése
Az SSL tanúsítványok különösen fontosak egy weboldal biztonsága kapcsán, hiszen ez biztosítja a weboldalak és a felhasználók közötti adatátvitel titkosítását. A rendszeresen megújított SSL nagyon lényeges a felhasználói biztonság tekintetében, sőt SEO szempontból is pozitívnak tekinthető.
Egy jó webtárhely ezeket asz SSL tanúsítványokat automatikusan frissíti, így megfelelő választás esetén emiatt sem kell aggódniuk a felhasználóknak.
Felhasználói hozzáférések
A weboldalak alapvető biztonságához hozzátartoznak a felhasználói hozzáférések is. A jó webtárhelyek és a megfelelő weboldal programozás lehetőséget ad arra, hogy a felhasználók csak a szükséges jogosultságot kapják meg.
Érdemes azonban rendszeresen ellenőrizni, hogy az embereknek nincs felesleges hozzáférésük, de javasolt a jelszavak erősségének és időközönkénti cseréjének az ellenőrzése is.
A szoftveres frissítésekre is oda kell figyelni
Egy weboldal karbantartása kapcsán alapvető fontosságú, hogy szoftveresen is mindig kellően frissek és naprakészek legyenek. Ezek egy része szintén függ a megfelelő webtárhelytől, de többségében inkább a rendszer üzemeltetőjétől, illetve a honlap tulajdonosától.
Hogy milyen szoftvereknek kell naprakésznek lenniük?
Tartalomkezelő rendszer
Minden honlap rendelkezik valamilyen tartalomkezelő rendszerrel, vagy más néven CMS-sel. Ide sorolható például a Wordpress is. Ennek telepítése egy jobb webtárhelyen könnyedén kivitelezhető a cPanelen keresztül, de a későbbi frissítésekre már a felhasználóknak kell odafigyelni.
Nagyon fontos, mert rendszeres a támogatása és egy elavult CMS könnyedén biztonsági kockázatot jelenthet.
Bővítmények
A tartalomkezelő rendszerekhez nagyon sok bővítmény telepíthető. Ezeknek a naprakészen tartása is a felhasználó feladata, mert a CMS-hez hasonlóan biztonsági kockázatot jelentenek. Fontos továbbá, hogy amennyiben nincs szükség valamelyikre, érdemes eltávolítani.
Biztonsági mentések
Ritkán kerül szóba egy weboldal karbantartás kapcsán, pedig a biztonsági mentések alapvető fontosságúak ahhoz, hogy egy honlap ebből a szempontból makulátlan állapotban legyen.
Biztonsági mentésnek azt nevezzük, amikor a honlap teljes tartalmáról és adatbázisáról másolat készül, így hackertámadás vagy szerverhiba esetén elkerülhető az adatvesztés.
Egy jó webtárhely automatikusan készíti a biztonsági mentéseket, ezért érdemes olyat választani, ahol ez a funkció az alapszolgáltatás része.
Miért olyan fontos a biztonsági mentés?
Amint az imént már leírtuk, a biztonsági mentés fontossága elhanyagolhatatlan. Egy weboldal ugyanis nagyon sok veszélynek van kitéve, és itt nemcsak külső támadásokra kell gondolni, hanem például szerverhibákra és véletlen törlésekre is.
Amennyiben nincs biztonsági mentésünk, egy ilyen probléma esetén a teljes honlapunk elveszhet, ami óriási károkat okozhat – természetesen anyagilag is. Ha a biztonsági mentés adott, akkor ilyen esetekben nagyon gyorsan gondoskodhatunk a helyreállításról.
Milyen gyakran kell biztonsági mentéseket készíteni?
A biztonsági mentések gyakoriságát általában az határozza meg, hogy milyen gyakran frissül egy adott honlap. Amennyiben naponta friss tartalmak kerülnek fel rá, akkor elengedhetetlen, hogy ez a funkció napi rendszerességgel aktiválódjon.
Ha olyan oldalunk van, ahol ritkábban van frissítés, akkor a heti vagy havi rendszerességű biztonsági mentések is elegendőek. A legjobb, ha olyan webtárhelyünk van, ahol ez automatizálható, hiszen így beállításunk függvényében egyáltalán nem lesz rá gondunk, azaz kizárható többek között az emberi hibafaktor lehetősége is.
Hogyan tárolhatjuk a biztonsági mentéseket?
A biztonsági mentések tárolásának módszertanára szintén nagyon fontos odafigyelni, hiszen ki kell küszöbölni azokat a lehetőségeket, amikor egy szerverhiba okozza az adatvesztést. Érdemes ezért olyan webtárhely szolgáltatót választani, ahol adatainkat és biztonsági mentéseinket például két szerveren is tárolják.
Ezen felül a helyi mentések lehetőségére is oda kell figyelni, hiszen a legtöbbször ez nyújtja a leggyorsabb és leghatékonyabb helyreállítási lehetőséget. Tárolhatjuk a biztonsági mentést saját lemezen, de akár felhőben is, ahogyan nekünk egyszerűbb.
Ami fontosabb, hogy gondoskodjunk a titkosításról, hiszen csak így érhetjük el, hogy az érzékenyebb adatok mindig biztonságban legyenek, és ne juthassanak illetéktelenek kezébe, vagy ha ez mégis megtörténik, akkor ne tudjanak kezdeni velük semmit.
2024-10-22