Wordpress lassulás: ezek az okok húzódhatnak meg a háttérben

A weboldalak jelentős többsége Wordpress tartalomkezelő rendszerre épül fel. Ez a közérthető, alapvetően ingyenes, jól kezelhető és biztonságos megoldás már valamennyi tárhelyszolgáltató kínálatában elérhető, illetve a vásárlás után gyorsan telepíthető.

Tudni kell azonban, hogy egy Wordpress honlap elkészítése is óriási gyakorlatot, illetve tudást igényel, hiszen nagyon könnyű már az alapoknál elvérezni. Hatására alapvető biztonsági rések maradhatnak az oldalon, vagy felléphet a rettegett Wordpress lassulás.

Azon túl, hogy ez egy kifejezetten kellemetlen, sok bosszúságot okozó jelenség, SEO szempontból is problémás, hiszen a lassabb oldalaknak kisebb az organikus forgalma, így a Google hajlamos hátrébb sorolni őket a találati listán.

Hogy milyen okai lehetnek a Wordpress lassulásnak? Aktuális cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb hibafaktorokat, hiszen nemcsak programozási probléma állhat a háttérben, hanem akár a nem megfelelő webtárhely is okozhat ilyen jelenséget.

A rossz sablon gyakran okoz Wordpress lassulást

Túlzás nélkül kijelenthetjük, hogy a Wordpress lassulás egyik leggyakoribb oka a nem megfelelő sablon. Rengetegen ugyanis ingyenes sablonok átalakításával próbálnak látványos és funkciókban gazdag megoldásokat elérni, csakhogy ez több gondot okozhat, mint amennyi előnyt nyújt.

Az ingyenes sablonok többsége ugyanis addig marad gyors és hatékony, amíg nem végzünk rajta drasztikus átalakításokat. Ellenkező esetben érdemes inkább pénzt adni egy fizetős prémium sablonért, hiszen biztosak lehetünk abban, hogy a fejlesztők azzal elég időt foglalkoztak.

Az ingyen letölthető sablonoknál sokan csak a látványra törekszenek, azonban a hatékonysággal, a gyorsasággal nem foglalkoznak. Emiatt nagyon gyakori a Wordpress lassulás az ilyen sablonoknál.

Ha tehát ingyenes sablont használunk és ilyen kellemetlenségeket tapasztalunk, akkor érdemes kipróbálni egy olyan fizetős változatot, amit megbízható, értékelt fejlesztők készítettek, hiszen ezzel a lassulás elkerülhető.

A túl sok bővítmény miatt is lassulhat az oldal

Amennyiben a Wordpress lassulás menet közben jelentkezett, azaz alapsablonnal megfelelő sebességet produkált az oldal, akkor a túl sok bővítmény állhat a probléma hátterében, de tapasztalataink szerint gyakori, hogy egy rossz plugin is előidézhet ilyesmit.

Gyakoribb azonban, hogy inkább a bővítmények száma a negatív befolyásoló tényező, így ha a fejlesztés közben tapasztaljuk a Wordpress lassulását, érdemes megnézni a bővítményeket.

A leghatékonyabb módszer, ha egymás után kikapcsolgatjuk a plugineket, és mindegyik után ellenőrizzük az oldal betöltési sebességét. Ha valamelyiknél változást tapasztalunk, akkor megvan a probléma kiváltó oka.

Amennyiben a bővítmény frissítése után sem változik a helyzet, akkor érdemes másikat keresni helyette, és törölni az oldalról, mert hosszabb távon több kárt okozhat, mint amennyit segít.

Optimalizálatlan képek

Talán meglepő lehet, de a Wordpress lassulás hátterében nagyon sokszor az optimalizálatlan, túl nagyméretű képek állnak. Ezeket ugyanis a betöltéskor a sablonnal együtt le kell tölteni, és amennyiben 10-15 megabájtos képek kerültek az oldalra, azok is PNG formátumban, akkor azzal lehetnek gondok.

Különösen abban az esetben, ha mindjárt a főoldalon tucatjával szerepelnek ilyenek. A képek optimalizálása tehát nagyon fontos lépés abban az esetben, ha el akarjuk kerülni weboldalunk lassulását.

Érdemes megmaradni például a JPG formátumnál, és mindemellett ajánlott gondoskodni átméretezésükről, tömörítésükről is. Ehhez nem árt egy jobb grafikai szoftver, amivel csak néhány kattintás az egész, és elérhető ezekből ingyenes alternatíva is, nem kell rögtön Photoshop mértékben gondolkozni.

Túl nagy az oldal látogatottsága

A Wordpress lassulás mögött természetesen az oldal látogatottságának drasztikus növekedése is állhat. A kiváltó ok ilyenkor lehet programozói oldalról, de a nem megfelelő tárhely háza táján egyaránt érdemes keresgélni.

Amennyiben egy és ugyanazon időben túl sok a betöltés, az alapvetően le tudja lassítani a Wordpresst, hiszen túlterhelődik az adatbázis, ami ezzel a következménnyel jár. Ha a túlterhelés ideiglenes, akkor egy jó cache bővítménnyel optimalizálhatjuk a rendszert.

Előfordulhat azonban olyan eset, amikor állandóan magas az oldal látogatottsága. Ilyenkor vagy az adatbázistábla optimalizálásával lehet jó eredményeket elérni, vagy azzal, ha lecseréljük a webtárhelyünket, így osztott tárhelyről például dedikáltra váltunk.

A Wordpress lassulás gyakori oka: a nem megfelelő webtárhely

Tapasztalataink szerint a Wordpress lassulás hátterében az esetek többségében a nem megfelelő webtárhely húzódik meg. Bár a felhasználók t a probléma esetén isztességesen ellenőrzik a fentieket, de végül a többség arra jut, hogy új tárhelyre van szükségük, mert ez áll a lassú betöltés hátterében.

Ezt úgy tudjuk a legkönnyebben ellenőrizni, ha oldalunkra ideiglenesen egy alternatív sablont telepítünk, minden bővítmény, kép és egyebek nélkül. Amennyiben a lassulás ebben az esetben is megfigyelhető, vagy csak kicsit javult, akkor ott a nem megfelelő webtárhely áll a Wordpress lassulás mögött.

A közhiedelemmel ellentétben nem kell azonnal dedikált szerveren vagy más, drágább megoldásokon gondolkozni, ha a webtárhely megfelelő háttérrel rendelkezik, akkor egy osztott tárhely is tökéletesen ki tudja szolgálni az igényeinket.

Nyilván ez nagyban függ az oldal funkciójától, illetve látogatottságától, hiszen egy nagy webshopot hiába is tennénk osztott tárhelyre, még ha lehetséges is, a Wordpress lassulás akkor sem oldódna meg.

Ezért nagyon fontos ilyen esetekben, hogy új webtárhelyre költöztessük oldalunkat, ahol garantáltak a magas órajelű CPU-k és az SSD meghajtókra épülő háttér.